Chancellor's Message

Değerli öğrenciler,

GAÜ'de önemli bir geleneğimiz vardır: Her Akademik Yılımızı GAÜ ailesi için önemli olan bir fikre veya temaya adıyor oluşumuzdur. Bu yılki temamızı"Sürdürülebilirlik" olarak seçtik.

Bu yıl boyunca organize edeceğimiz etkinlikler ile işleyeceğimiz bu tema ile sürdürülebilir düşünme şeklini hayatımıza, yaptığımız tercihlere, yaşam biçimimize ve çevremize uygulamanın yollarını öğrenecek etkinliklerle sürdürülebilir düşünmeyi öğreneceğiz. Sürdürülebilirlik ülkemizde her ne kadar ekoloji, geridönüşüm ve çevreyi koruma gibi konularla ilgili konuşulsa da aslında bizler sürdürülebilirliliğin tek başına bu fikirlerin çok ötesinde olan yaşamımızın her alanında uygulayabileceğimiz bir bakış açısı, bir düşünme biçimi olduğunu öğreneceğiz.

Sanattan bilime, Hukuktan ziraate, günlük yaşamımızdan çevremize her an ve alanda bilinçaltımıza yerleştirmemiz gereken bir düşünce. Yaptığımız herşeyde uzun vadeli düşünebilme, sadece bugünü değil yarını da düşünerek hareket edebilme, bir önceki nesilin hatalarını tekrar etmeme erdemine erişebilme ve ilerlemenin tüketerek değil sürdürülebilir inovasyonla mümkün olabildiğinin farkına varan, bunu anlayan ve anlatabilen bireyler olmanın yoluna çıkıyoruz.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Kompakt İttifağında yer alan Kıbrıs'ın tek ve Bölgedeki sayılı üniversitelerinden biri olarak Sürdürülebilir Küresel Hedefleri (yani Sustainable Development Goals) hakkında toplum bilincini arttırma misyonunu üstlendik. Sadece Ülkemiz olarak değil, Bölgemiz ve Dünyamızın ortak çıkarları olarak düşünebilme erdemine ulaşmayı öğreneceğimiz bir yıl bizi bekliyor.

Gelecek bizimle gelecek -herbirimizin görevi büyük.

Tüm öğrencilerimize ve Evrensel GAÜ Ailemize başarılı bir akademik yıl dilerim.

Saygılarımla,
Serhat Akpınar
GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı

Events

News